Dla małego dziecka czytanie książek jest najbardziej wartościową i rozwijającą formą rozrywki. Wszyscy pamiętamy wielką akcję “Cała Polska czyta dzieciom”, dużo mówi się o tym, żeby nie zapominać o czytaniu dziecku, ale dlaczego właściwie jest to takie ważne? Dowiedz się, jakie umiejętności rozwinie u dziecka czytanie książek.
Neurobiologia pokazuje, że analiza obrazów lub mowy nie jest procesem tak wymagającym i angażującym jak czytanie. Podczas czytania aktywizowane są w tym samym czasie różne obszary mózgu, odpowiedzialne między innymi za wzrok, rozwój mowy i przyswajanie nowych pojęć. Czytanie wspiera rozwój pamięci u dziecka, tworzenie się w mózgu nowych połączeń nerwowych – synapsów, przez co wzmacnia się umiejętność koncentracji i skupiania uwagi. Wpływa także na umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego.
Książki dla dzieci, nieważne czy dla starszych, czy dla tych najmłodszych, rozwijają mowę i słownictwo, którym posługuje się maluch. Czytanie z niemowlakiem może opierać się wyłącznie na pokazywaniu obrazków i czytaniu podpisów, już to nauczy dziecko zarówno podstawowych, jak i nowych słów. U starszych malców oraz dzieci w wieku szkolnym, czytanie w ogromnym stopniu poszerzy zasób słownictwa i pokaże prawidłowe wzorce językowe, które są niezwykle ważne. Uczenie się prawidłowych konstrukcji zdania, składni oraz języka wzorcowego przychodzi właśnie z czytaniem książek. Podobnie sprawa ma się z ortografią oraz interpunkcją. Dostateczne zaznajomienie się z zapisanym na kartce słowem, pozwoli zapamiętać bez trudu jego prawidłową pisownię.
Dzięki książkom dziecko rozwija swoją umiejętność wyobrażania sobie opisywanych postaci i sytuacji. Wszyscy wiemy, że w erze cyfrowej wyobraźnia umiera, a jest to niezwykle ważny element życia. Czytanie rozwija także empatię i uczy dziecko współodczuwania z bohaterami opowiadań. Przez to dziecko zdobywa inteligencję emocjonalną, co jest kluczową cechą każdego dorosłego. Te umiejętności kształtują młodego człowieka na przyszłe życie i sprawiają, że łatwiej będzie mu rozwiązywać konflikty i radzić sobie z trudnymi emocjami.
Przez czytanie książek dziecko może nauczyć się nowych rzeczy. Książki dla dzieci edukacyjne mają ogromną wartość również dlatego, że uczą nowych umiejętności i poszerzają horyzonty dziecka. Książki pokazują dzieciom świat poza ich codziennością. Maluch może poznać nowe, nieznane mu dotąd zwierzęta, starsze dziecko dowiedzieć się jak wygląda życie w innych krańcach świata. Odpowiednio dobrane historie mogą też wspomóc proces adaptacji dziecka do nowych sytuacji, jak pójście do przedszkola, pojawienie się rodzeństwa, czy dojrzewanie.
Rodzic może też rozpocząć lub wspomóc naukę czytania dzięki wspólnej lekturze. Dorosły powinien czytać wszystkie długie słowa, a dziecko literować i dokonywać syntezy najkrótszych, z początku dwuliterowych, później coraz dłuższych słów.
Czas spędzony z rodzicem podnosi samoocenę dzieci. Maluchy, którym rodzic czyta codziennie, czują się ważne i kochane, bo najważniejszy w ich życiu dorosły znajduje dla niego czas. Wspólne wykonywanie najróżniejszych czynności wzmacnia więzi między dzieckiem a rodzicem. Bajki dla dzieci do czytania przez rodziców to piękne historie, przez które możesz przekazać dziecku ważne wartości. Czytanie, zwłaszcza wieczorne, przyjmuje formę prawdziwego rytuału przed snem, który nie tylko jest okazją do wspólnego spędzenia czasu, lecz także do rozmów i opowiedzenia sobie nawzajem o swoim dniu, po prostu do bycia blisko.
Czytanie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Ponadto daje rodzicom okazję do spędzenia czasu z dzieckiem i wsparcia go w nauce. Korzyści jest naprawdę wiele, dlatego nie czekaj i, jeśli jeszcze tego nie robisz, przeczytaj dziś swojemu dziecku książkę na dobranoc.
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels