Polecamy

Jak nauczyć dziecko dbać o higienę jamy ustnej? 6 patentów

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieciaki często niezbyt chętnie myją zęby. Jak więc je przekonać, by chętnie i regularnie dbały o higienę jamy ustnej?

Dzieciom powinno się myć zęby, gdy tylko wyjdą z dziąseł – a nawet wcześniej. Dbać należy już o mleczaki. Niestety nie wszystkie maluchy chcą dbać o higienę jamy ustnej. Na szczęście są sposoby, by je do tego zachęcić.

Kup dobrą szczoteczkę z ulubionym bohaterem

Kupując szczotkę do zębów dla dziecka, należy zwrócić uwagę nie tylko na małą główkę (musi być dopasowana do buzi malucha) czy miękkie włosie. Warto wybrać taką, która będzie zachęcała, by po nią sięgać. Obecnie na rynku jest mnóstwo szczoteczek z przeróżnymi bohaterami, których kochają dzieci na całym świecie. Warto wybrać więc taką, na której narysowany będzie ulubieniec potomka. Wówczas można mieć pewność, że będzie chętnie myć zęby.

W sklepach można znaleźć też szczoteczki dla dzieci, które są wyposażone w różne dodatki, jak chociażby kolorowe światełka czy sygnały dźwiękowe, które sygnalizują, jak długo trzeba myć zęby.

Fajna i dobra jakościowo pasta z fluorem

Tak samo jak szczoteczka do zębów – ważna jest też pasta. Oczywiście powinna mieć fluor, który będzie zapobiegał próchnicy. Na szczęście w szerokiej ofercie przeróżnych producentów past można znaleźć taką, która ma odpowiedni skład, smak, a także rysunek. Bo i w tym przypadku na tubkach można znaleźć ulubieńców z bajek.

Mycie zębów może być świetną zabawą

Dbanie o higienę jamy ustnej nie musi być nudne. Można np. zorganizować wspólne mycie zębów i potem porównywać w lusterku, które są czystsze. Są też specjalne płyny, które barwią zęby na szalone kolory lub takie, które pokazują, w których miejscach trzeba jeszcze poszorować szczoteczką.

Szczoteczka może być śmieciarką, która wymiata wszystkie robaczki, bakterie itp. i musi dokładnie wykonać swoją pracę, może pełnić rolę samochodu na specjalnej myjni itp. Tak naprawdę zabaw może być całe mnóstwo, można myć zęby w rytm ulubionej piosenki czy sprawdzać, która pasta się bardziej pieni – ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Doceniaj swoje dziecko i chwal je

Dzieciaki uwielbiają być doceniane, więc warto chwalić je, że dbają o higienę jamy ustnej. Można to też podkreślać np. podczas wizyty u stomatologa, mówiąc dentyście, że nie ma „robaczków” w ząbkach, ponieważ są dokładnie myte każdego dnia – duma dziecka z pewnością będzie ogromna i zachęcała do dalszego wysiłku.

Wspólne mycie zębów

Dzieci chętnie naśladują dorosłych. Warto więc myć zęby wspólnie, dając im tym samym dobry przykład. Poza tym dziecko czuje się doroślej, przygląda się mamie i tacie, jak dbają o higienę jamy ustnej i samo wyrabia w sobie ten nawyk.

Klepsydra licząca czas

Dzieci kochają patrzeć na klepsydrę. Warto więc pozwolić maluchowi przewrócić ją i obserwować,  jak piasek się przesypuje na drugą stronę, podczas gdy ono myje zęby. Dzięki temu zabiegowi mycie z pewnością będzie dłuższe, bo dziecko będzie chciało to robić do czasu, aż cały piasek się przesypie.

Zdj. główne: Laårk Boshoff/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kompleksowe porady na temat domowej pielęgnacji twarzy – od depilacji po przedłużanie rzęs
|
Kompleksowe porady na temat domowej pielęgnacji twarzy – od depilacji po przedłużanie rzęs
Poradnik pielęgnacji twarzy w domu obejmujący wszystkie aspekty, od depilacji po przedłużanie rzęs. Dowiedz się, jak zadbać o swoją skórę i poprawić swój wygląd bez wychodzenia z domu.
Zalety i praktyczne zastosowania perfum lanych dla nowoczesnej kobiety
|
Zalety i praktyczne zastosowania perfum lanych dla nowoczesnej kobiety
Odkryj dlaczego perfumy lanae zyskują na popularności wśród nowoczesnych kobiet. Dowiedz się jakie są ich zalety i praktyczne zastosowania w codziennym życiu.
„Du*a biskupa” i „Korporacja”. Gry planszowe z rysunkami Mleczki
|
„Du*a biskupa” i „Korporacja”. Gry planszowe z rysunkami Mleczki
Andrzej Mleczko jest jednym z najlepszych polskich rysowników satyrycznych. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się gry z rysunkami jego autorstwa.