Pozwól swoim dzieciom zrozumieć, że kot jest kolejnym członkiem rodziny. Będą wtedy odgrywać pewną rolę w opiece nad nim. Podziel obowiązki związane z posiadaniem zwierzaka. Możesz pozwolić swoim dzieciom zająć się takimi zadaniami, jak sprzątanie po kocie, zabieranie go na dwór oraz czyszczenie misek do jedzenia i picia. Dzieląc obowiązki, rób to rozsądnie, aby nie były dla maluchów zbyt trudne do wykonania.
Możesz wskazać, jak karmić zwierzaka, np. wskazać, że do karmienia służy mokra karma dla kota. Zawsze możesz stworzyć listę obowiązków, aby każde dziecko wiedziało, jakie zadania mają i co się z nimi wiąże.
Są pewne nawyki, do których nie chciałbyś zachęcać swoich dzieci. Na przykład nie chcesz, aby zachęcały kota do gryzienia, nawet w zabawny sposób – to tylko uczy kota, że może zdobyć kontrolę i doprowadzić do agresji, a on będzie nadal gryźć i myśleć, że wszystko jest w porządku.
Nie chciałbyś również, aby wykonywały określone działania, które z kolei mogą powodować złe nawyki u kota. Na przykład, jeśli Twoje dzieci dokuczają mu jakimiś przedmiotami, zwierzę prawdopodobnie dorośnie, postrzegając te elementy jako zabawkę.
Możesz zapobiec kultywowaniu tych szkodliwych nawyków, pozwalając swoim dzieciom zrozumieć, że posiadanie zwierzaka jest przywilejem i że wszyscy z Was, którzy teraz ciężko pracują, będą oznaczać, że macie szczęśliwego, dobrze przystosowanego i dobrze wychowanego kota. Być może poproś ich, aby spędzili trochę mniej czasu z kotem, by nauczyć go, co zrobili źle i konsekwencji swoich działań, aby zapobiec powtórzeniu się tego zdarzenia, i nagradzać je, gdy naprawdę dobrze opiekują się kociakiem.
Pozwalanie swoim dzieciom na branie udziału w opiece nad zwierzęciem to świetny sposób, aby nauczyć je odpowiedzialności.
Źródło: cottonbro/pexels.com
Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, zanim kot pojawii do domu, jest zdobycie miejsca do spania. Możesz tutaj poszukać specjalnych legowisk w internecie..
Legowisko, takie jak te, dostępne w sklepie Unizoo, służy wielu celom, ale jednym z podstawowych jest to, że jest to bezpieczne miejsce dla kota. Naucz swoje dzieci, aby szanowały przestrzeń zwierzęcia, tak jak robiłyby to w przypadku ludzi. Koty potrzebują spokoju i przerwy i nieco odpoczynku od reszty domowników. Naucz swoje dziecko, aby pozwoliło kotu jeść w spokoju. Nie pozwól im próbować poklepywać zwierzaka lub bawić się miską podczas jedzenia. Niektóre koty mogą być wtedy agresywna Ta reakcja może wystraszyć Twoje dziecko, zmieniając to, co powinno być zabawne w to, co traumatyczne.
Twoje dzieci są zbyt podekscytowane swoim nowym futrzastym członkiem rodziny i nie ma mowy, żeby nie chciały bawić się z nim nieustannie! Powinieneś jednak nauczyć je tego, by robiło to bardziej subtelnie. Po przybyciu kociaka naucz je, jak delikatnie głaskać zwierzaka. Niech zrozumieją, że nie powinny uderzać ani ciągnąć za ogon, ponieważ może to zdezorientować i podrażnić kota. Możesz również zaplanować czas głaskania, zwłaszcza dla młodszych dzieci – zawsze powinno to być robione pod Twoim nadzorem.
Podczas tresury kota wskazane jest zabranie ze sobą dzieci. Dzięki temu będą potrafić powiedzieć, czego potrzebuje kot. Na przykład, jeśli kot został przeszkolony w wykonywaniu gestu wskazującego, że potrzebuje toalety, wtedy Twoje dziecko będzie w stanie to rozpoznać.