Od dawna wiadomo, że najlepiej jest uczyć dziecko przez zabawę. Gry planszowe to świetna forma rozrywki, która dodatkowo rozwija kreatywność.
Dzieci z reguły są bardzo kreatywne, jednak warto tę cechę dodatkowo stymulować. Świetnie nadają się do tego gry planszowe, które pozwalają na rozwijanie tej cechy w sposób zupełnie niezauważalny dla dzieci.
Gra ta przeznaczona jest dla dzieci od 6. roku życia. Metoda gry przypomina klasyczne bierki, jednak jest bardziej satysfakcjonująca. W bierkach trzeba wyciągać elementy ze stosu w taki sposób, aby nie poruszyć innych. W tej grze jest trochę inaczej – należy tak dokładać nowe gałęzie, aby drzewo się nie przewróciło. Tym sposobem dziecko ćwiczy wyobraźnię przestrzenną oraz pomysłowość.
Gra przeznaczona dla dzieci od lat 8. W świetny sposób rozwija spostrzegawczość oraz logiczne myślenie – to doskonałe ćwiczenia dla mózgu. Gra polega na wykładaniu różnych kart, na których są wypisane wyzwania z ośmiu kategorii. Każdy z graczy może się ich podjąć – wtedy odpowiedzi na karcie zostają zakryte ręką i uczestnik musi powiedzieć je z pamięci. Gracz musi zrobić to bardzo szybko, ponieważ mogą go ubiec pozostali uczestnicy.
Ta bardzo popularna wśród dzieci gra dedykowana jest uczestnikom od 8. roku życia. Idealnie nadaje się do ćwiczenia wyobraźni – w tej grze gracz losuje karty z ilustracjami, aby później za pomocą skojarzeń i haseł naprowadzić innych graczy do odgadnięcia ilustracji na karcie.
Nowość na rynku, która jest przeznaczona dla dzieci od 7. roku życia. W tej grze należy zbudować oraz zaprojektować wnętrze domu. Każdy z graczy otrzymuje swój własny dom do wybudowania oraz zaprojektowania. Uczestnik w przeciągu dwunastu rund musi zebrać taką ilość kart, aby mógł wyposażyć estetycznie dom – przyznawane są za to dodatkowe punkty. Dziecko w tej grze ćwiczy nie tylko kreatywność, lecz również poczucie estetyki.
Dedykowana jest dzieciom od 12. roku życia. To nowa odsłona klasycznej gry kalambury. W tej wersji gracz otrzymuje gotowe wzory i symbole, które musi dopasować do hasła. W skład gry wchodzi 35 kart z symbolami, które można dowolnie łączyć na zawartych w zestawie przezroczystych kartach.
Bazuje na oryginalnych skojarzeniach i jest przeznaczona dla dzieci od 8. roku życia. Gra jest bardzo nietypowa, ponieważ tylko jeden z graczy odgaduje hasło. Reszta uczestników podpowiada za pomocą jednego słowa, które nie może się powtórzyć, bo zostanie odrzucone zanim zgadujący się o nim dowie.
Gra jest rysunkową odmianą klasycznej wersji „głuchego telefonu” – przeznaczona jest dla dzieci od 12. roku życia. Każdy z graczy losuje hasło, które musi narysować. Następnie przekazuje się rysunek kolejnej osobie, która ma zgadnąć hasło i je narysować. Jeśli pierwszy i ostatni obrazek w zmazywalnym szkicowniku się zgadza, to gracze prawidłowo odgadywali hasła. Czas w grze odmierza klepsydra.
To prawdziwy klasyk pośród wszystkich dostępnych gier planszowych. Przeznaczona jest dla dzieci od 7. roku życia. Zasady gry są proste – gracze losują kafelki z literkami, następnie układają je na planszy, tworząc wyrazy. Każda litera ma inną wartość punktową oraz inną wartość na planszy. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.
Gra ta przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia. Można ją kupić w wielu ciekawych odmianach tematycznych i charakteryzuje się bardzo prostymi zasadami. Gracz musi rzucić kostką i opowiedzieć historię z symbolem, który został wyrzucony na kostce.
Ta klasyczna gra przeznaczona jest dla dzieci już od 5 roku życia. Jest świetnym narzędziem do ćwiczenia różnych umiejętności umysłowych m.in. kreatywności oraz strategicznego myślenia.
Gry planszowe są świetną formą gimnastyki dla mózgu dziecka niezależnie od jego wieku. Popularne planszówki idealnie rozwijają dziecięcą kreatywność i pomysłowość.