Czytanie i pisanie

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieciom łatwiej jest rozwijać umiejętność czytania, jeśli lubią książki. Więcej ćwiczą i czują się bardziej zmotywowane do podejmowania wyzwań. Zastanawiasz się, jak skłonić swoją pociechę do czytania? Sprawdź kilka wskazówek!

Czytaj dziecku przynajmniej 30 minut dziennie

W ten sposób pokażesz maluchowi, w jaki sposób należy czytać (od lewej do prawej, od góry do dołu). Dodatkowo ułatwisz mu przyswajanie nowego słownictwa. Możesz mu też pokazywać, jak wyglądają poszczególne literki.  Znajdź książkę, która go zainteresuje. Niech czytanie stanie się częścią wieczornej rutyny Twojej pociechy. Dzięki temu będzie się jej kojarzyć z odpoczynkiem.

Czytając dziecku od najmłodszych lat, wpoisz mu miłość do książek. Pamiętaj, że nawet kilkumiesięczny maluszek może oglądać obrazki, słuchać Twojego głosu i przewracać kartonowe kartki.

Trzymaj książki w domu

Trzymając książki, czasopisma i gazety w domu, pokażesz dziecku, że są ważną częścią codziennego życia. Czytaj tak często, jak tylko możesz. Zobaczysz, że z czasem maluch  zacznie Cię naśladować. Nie możesz wymagać od niego, by garnął się do książki, jeśli sam nie lubisz czytać.

Kiedy Twoja pociecha jest jeszcze bardzo mała, załóż dla niej domową biblioteczkę, nawet jeśli ma się składać z jednej lub dwóch półek. Wybierz książeczki dla najmłodszych. Pamiętaj, by raz na jakiś czas aktualizować lektury. Dzięki temu masz pewność, że maluch nie będzie się nudził. To, jak obchodzisz się z książkami, ostatecznie wpłynie na to, jak je traktuje Twoje dziecko. Traktuj je więc delikatnie i z szacunkiem.

Regał z książkami
(fot. Nick Fewings, źródło: unsplash.com)

Zachęć dziecko do różnorodnych zajęć związanych z czytaniem

Postaraj się, by czytanie stało się istotną częścią życia malucha. Pozwól mu czytać menu, tytuł filmu, znaki drogowe, instrukcje gier, prognozy pogody i inne praktyczne informacje. Zwróć uwagę na to, by dziecko zawsze miało coś ciekawego do czytania w wolnym czasie. Dzięki temu istnieje duża szansa, że samo po to sięgnie.

Znajdź czas na czytanie

Jeśli Twoje dziecko ma napięty grafik, a czytanie wkładasz między gimnastykę a naukę angielskiego, nie dziw się, że kojarzy mu się z przykrym obowiązkiem. Odłóż je na wieczór. Dzięki temu Twoja pociecha przekona się, że czytanie książek jest przyjemnym i relaksującym sposobem spędzania wolnego czasu. Upewnij się, że lektury nie wykraczają poza umiejętności malucha. W przeciwnym razie jego motywacja może znacznie się obniżyć. Nie traktuj oglądania telewizji jako nagrody, a czytania jako kary.

Rozbudź wyobraźnię dziecka!

Wybierz zabawną książkę, która odpowiada poziomowi czytania dziecka. Przeczytaj na głos tylko pierwszy rozdział, by rozbudzić ciekawość malucha. Jeśli Twoja pociecha będzie chciała wiedzieć, co stało się dalej, niech czyta samodzielnie!

Dziewczynka puszczająca bańki mydlane
(fot. Maxime Bhm, źródło: unsplash.com)

Przeczytaj to jeszcze raz

Zachęcaj dziecko do czytania znanych mu książek. Jeśli Twój maluch chce wypożyczyć tę samą lekturę z biblioteki, zgódź się. Ponowne czytanie poprawia szybkość i dokładność. Dzięki temu dziecko staje się bardziej pewne siebie.

Zagłęb się w historię

Pomóż dziecku zaangażować się w opowieść, zadając pytania dotyczące myśli, działań lub uczuć bohaterów. Dlaczego Jaś uważa, że kupienie magicznej fasoli to dobry pomysł? Jak się czuje jego mama, gdy się o tym dowiaduje? Zachęć malucha, aby połączył historię z jego doświadczeniami.

Nie spiesz się!

Kiedy dziecko wymawia nieznane mu słowo, zostaw mu wystarczająco dużo czasu i chwal za wysiłek. Traktuj błędy jako okazję do poprawy. Spróbuj ponownie wspólnie przeczytać zdanie i zapytaj dziecko, które słowo jego zdaniem bardziej tutaj pasuje. Nie ośmieszaj malucha, gdy się pomyli. W przeciwnym razie łatwo się zniechęci.

Przygotuj uroczy kącik do czytania

Dziewczyna czytająca książkę na kanapie
(fot. Matias North, źródło: unsplash.com)

Wspólnie z maluchem urządź cichy i przytulny kącik do czytania pełen książek. Rozważ motyw plażowy. Połóż puszyste ręczniki na podłodze, oprzyj parasolkę plażową o ścianę, przyklej plakat przedstawiający ocean, a książki trzymaj w wiaderkach do piasku. Możesz też pomyśleć o zatoce piratów, lesie deszczowym, statku kosmicznym lub zamku księżniczki. Zapytaj dziecko, co mu się najbardziej podoba. Wyłącz telewizor i iPada. Odłóż telefon komórkowy. Książki nie mogą konkurować z telewizorem i komputerem. Wyłącz te uzależniające urządzenia, by nie stymulowały nadmiernie dziecka.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Jonathan Borba, źródło: unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *